RESİM SANATÇISI Oya Gönen

‘Benim için resim yapmak kendimi ödüllendirmektir.’

Ressam Dr. Oya Gönen

Dr. Oya Gönen Tarsus doğumlu olup Adana Kız Lisesi ve Çukurova Üniversitesinde okudu. Ziraat Mühendisi ve Herboloji doktorudur. Resim lise yıllarından itibaren en büyük hobisi oldu. Yoğun iş ve aile yaşamı içinde resim yapmayı hep sürdürdü.

Tarım Bakanlığı Araştırma Enstitüsünde Herboloji Bölüm şefliği, daha sonra da Bayer Tarım İlaçları Ülke Teknik Müdürlüğü yaptı.

Emekli olduktan sonra yerleştiği Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Yenimahalle köyündeki atölyesinde ve meyve bahçelerinde resim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Bu köyde 400 dönüm arazisinde eşi ile birlikte kayısı, şeftali, ayva başta olmak üzere meyvecilik ve tarla bitkileri üreticiliği de yapmaktadır.

Son yıllarda Soft Pastel Realistik ve Akrilik Soyut teknikleri üzerinde yoğunlaşmıştır.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Üyesidir.

Sanatsal Etkinlikleri:

2008’de Başvurduğu Eseri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 10. Deniz ve İnsan Konulu Yarışmada Sergilenmeye Değer Bulundu

2008’de Adana Atatürk Parkı 75.Yıl Sanat Galerisinde “Ayşen Erte GravüResim  Atölyesi” 11.Grup ve 3. Anadolu sergisine, 2009’da Özel Sainte Pulchérie Fransız Lisesi Sanat Galerisinde “Ayşen Erte  gravüResim  Atölyesi” 14.Grup Exlibris sergisine, 2010’da  Ordu Sanat Evi – Orsev  “Ayşen Erte  gravüResim  Atölyesi” Exlibris ve Özgün Baskı 21.Grup ,6.Anadolu sergisine ve Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesinde İstanbul Exlibris Akademisi Exlibris Sergisine katıldı.

Ocak 2022’de Kangal ve arılar isimli eseriyle Yabancı Ot Biliminde Güncel Konular adlı akademik kitabın kapak tasarımını yaptı.

23 Şubat -5 Mart 2022’de Tarsus Mehmet Bal Sanat Galerisinde ilk kişisel resim sergisini açtı. Yağlıboya, Karakalem, Soft Pastel, Gravür ve Exlibrislerden oluşan 110 eserini sergiledi.

09-13 Mart 2022’de ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarına Katıldı.

15-27 Mart 2022’de Adana Yaşar Kemal Kültür Merkezinde 2. Kişisel sergisini açtı.

6 Nisan 2022 tarihli protokolla  2 Yağlı Boya, 1 Soft Pastel, 1 Gravür ve 1 Exlibris olmak üzere 5 eseri Tarsus Sanat Müzesi’ne seçilmiştir.

11 Mayıs 2022’de MED Resim yarışmasında bir eseri Soft Pastel dalında 1. Oldu

14 Haziran 2022’de MED Resim yarışmasında bir eseri daha Soft Pastel dalında 1. Oldu

16 Temmuz-11 Ağustos 2022’de Bodrum Dibekli Han’da İstanbul Exlibris Akademisi Üyesi olarak Exlibris sergisine 3 eseri ile katıldı.

23 Nisan 2023 Tarihinde Köy kahvesinde İhtiyaç Sahibi çocuklar yararına kişisel sergisini açtı.