RESSAM, SANATÇI Perihan Sadıkoğlu

M.Ü Resim Öğretmenliği Grafik Tasarım Bölümünü bitirdikten sonra M.Ü İngilizce İşletme Master programına devam etti.
Daha sonra 6 sene Grafik Tasarım ofisini kurup yönetti.
1999’dan itibaren Türkiye ve yurtdışı olmak üzere 13 kişisel, 100’e yakın karma resim sergisine katıldı.
2002 ve 2006 yılları arasında Peri Sanatevini kurdu ve yönetti. 2006’da Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümünü onur derecesiyle bitirdi.
Yüksek lisans tezi Antik Mısır Sanatı ve Tarihsel Akıştan Günümüze Etkiler adıyla yayınlandı ve Türkiye’de Mısır bilimi alanında ilk akademik kitap oldu.
2007’de Türkiye’yi temsilen İskenderiye Bienaline katıldı. Aynı yıl Mısır Kültür Ateşeliğinin resmi açılışı sanatçının kişisel resim sergisiyle yapıldı.
2008’de Antik Mısır kitabı ve bu konudaki çalışmaları dolayısıyla Mısır Büyükelçiliğinin resmi konuğu oldu.
2010 yılında Beykent Üniversitesi Sinema ve Tv doktora programına başladı. Eğitimine Mısırbilimi kürsüsü kurma çalışmaları nedeniyle ara verdi.
2010 yılında Mısır Başkonsolosu Wafa El Hadidi’nin özel isteğiyle Türkiye’de Mısırbilimi kürsüsünün kurulması için çalışmalar başlattı. Türklerin Mısır’ı 500 sene yönetmesi ve Mısır tarihinde önemli rol alması nedeniyle Türkiye’de Mısırbiliminin kurulması için Mısır sanatıyla ilgili çizimler, yağlı boya tablolar, makaleler, söyleşiler, röportajlar, seminerler, araştırmalar ve projeler yaptı ve Türkiye’nin ilk Mısırbilimcisi oldu.